Dania z mleka
42 przepisów

Naleśniki ze szpinakiem i pieczarkami
Niebiańsko dobrym pomysłem na pyszny obiad są wytrawne naleśniki ze szpinakiem i pieczarkami. Szpinak sam w sobie nie ma wyraźnego smaku, ale po dobraniu odpowiednich dodatków i dobrym przygotowaniu - nie można mu się oprzeć. A pieczarki i ser feta doskonale się z nim komponują!

Naleśniki z mąki kokosowej
Zapraszam Was na przepis na przepyszne naleśniki o trochę tropikalnym charakterze, bo zrobione z mąki kokosowej. Odkryłam ten przepis podczas eksperymentów z dietą ketogeniczną i zakochałam się w nim od pierwszego kęsa! Pamiętam, jak pierwszy raz je przygotowałam – aromat kokosa rozniósł się po całej kuchni i od razu wiedziałam, że to będzie coś wyjątkowego. Najlepiej smakują w słodkiej wersji na przykład z dodatkiem kremu czekoladowego i bananów. Są one też odpowiednie dla osób stosujących dietę ketogenicznej.

Naleśniki ze szpinakiem zapiekane w piekarniku
Naleśniki wydają się być daniem bez wyrazu. Łatwe i szybkie w przygotowaniu, podawane z cukrem lub dżemem, u mnie są wyjściem awaryjnym gdy trzeba szybko podać obiad. Ale mam dla Was przepis na naleśniki ze szpinakiem zapiekane w piekarniku, które mogą stać się daniem popisowym dla niezapowiedzianych gości!

Fit omlet z bananem i płatkami owsianymi
Szukasz pomysłu na smaczne i pożywne śniadanie? Wypróbuj ten przepis na fit omlet z bananem! Jest zdrowy, a do tego sycący i dostarcza energii przez cały dzień. Najlepiej do niego nadają się przejrzałe banany, więc to idealny sposób na wykorzystanie zbyt długo leżących owoców.

Naleśniki ze szpinakiem i serem kozim
Ten przepis jest dedykowany tym, którzy do szpinaku nie mają zaufania. Naleśniki ze szpinakiem i serem kozim, to danie, gdzie słony smak sera nadaje bardziej rozpływający się charakter i idealnie urozmaica potrawę. Stwórz w zaciszu własnego domu danie na miarę gwiazdki Michelina!

Naleśniki do krokietów
Krokiety to danie popularne na polskich stołach. Od lat przygotowuję je w swojej kuchni i mogę powiedzieć, że ciasto na naleśniki do krokietów nie może być zbyt rzadkie, ani zbyt gęste. Cały sekret tkwi w uzyskaniu poprawnej konsystencji – idealne naleśniki wyjdą wtedy, kiedy ciasto będzie miało konsystencję gęstej śmietany.

Szpinakowe naleśniki z twarogiem
Naleśniki szpinakowe z twarogiem to szybkie i praktyczne danie, które można przygotować nawet na ostatnią chwilę. Zapomnij o klasycznych wysoko kalorycznych naleśnikach i spróbuj odmienionego przepisu na szybki lunch lub obiad dla niespodziewanych gości.

Jajecznica na parze
Dzisiaj mam dla Was przepis na zdrowszą wersję tradycyjnego dania śniadaniowego – jajecznicy na parze. Dzięki temu, że gotuje się ją, a nie smaży na tłuszczu, to jest lekkostrawna i bardziej delikatna. Sama odkryłam ten sposób przygotowania, gdy szukałam zdrowszych alternatyw dla moich ulubionych dań śniadaniowych. Teraz przygotowuję jajecznicę na parze przynajmniej raz w tygodniu! Możesz użyć do niej ulubione dodatki zupełnie tak samo jak do klasycznej jajecznicy.

Domowe mini hamburgery na imprezę
Jeśli chcesz przygotować coś oryginalnego i smakowitego na imprezę, zaskocz swoich gości mini hamburgerami z domowymi bułeczkami. W tym przepisie podaję dodatki, które najczęściej dodaję do burgerów, ale możesz użyć innych (np. zastąpić sałatę kiełkami lub zwykłą cebulę – cebulką prażoną).

Naleśniki ze szpinakiem i żółtym serem
Dzisiaj przepis na moje ulubione naleśniki – ze szpinakiem i serem żółtym. Szpinak mogę jeść w każdej postaci, ale to właśnie z serem żółtym jest najsmaczniejszy. Podgrzany ser żółty ciągnie się i dodaje potrawie wyrazistości. Jest to doskonałe danie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci!

Naleśniki po meksykańsku
Tortilla i burrito to są potrawy kuchni meksykańskiej, które ostatnim czasem stały się bardzo popularne w Polsce. Łączy je jedno – jest to farsz zawinięty w ciasto, przypominający nasze naleśniki. Dlatego dzisiaj przychodzę do Was ze spolszczoną wersją tych potraw – naleśnikami po meksykańsku. Zapewniam Was, że ten przepis podbije serca Waszej rodziny tak samo jak podbił moje!

Kawa po wiedeńsku
Za kawą po wiedeńsku kryje się słodki i intensywny napój, który sam w sobie może być deserem. Odkąd nauczyłam się, jak zrobić kawę po wiedeńsku w domu, stała się moim ulubionym weekendowym rytuałem. Kawę przygotowuje się z czekoladą i podaje z bitą śmietaną posypaną kakao. Palce lizać! Zazwyczaj dodaje się do niej mleko, ale możesz też przygotować wersję bez niego.

Krokiety z pieczarkami i serem żółtym
Krokiety to danie idealne zarówno na obiad, jak i ciepły posiłek dla gości. Krokiety z pieczarkami i serem żółtym są wyśmienite i wręcz rozpływają się w ustach. Zdecydowanie ich zaletą jest to, że można je spokojnie przygotować wcześniej i tylko podsmażyć przed podaniem.

Naleśniki ze szpinakiem i mięsem mielonym
Naleśniki w wersji na słodko lubi praktycznie każdy, od dziecka po dorosłego. Jednak na te w wersji wytrawnej co niektórzy kręcą nosem. Naleśniki ze szpinakiem i mięsem mielonym przekonają do siebie najbardziej opornych. To świetny pomysł na szybki i sycący obiad, a przygotowane wcześniej mogą być podawane również jako kolacja.

Kalafior w cieście naleśnikowym
Istnieje wiele sposobów na przygotowanie kalafiora, a kalafior w cieście naleśnikowym jest jednym z najsmaczniejszych. Miękki środek i przyjemnie chrupiące ciasto posmakuje znajomym podczas domówki i dzieciom w trakcie kolacji. Możesz podać go również jako dodatek do tradycyjnego obiadu.

Naleśniki ze szpinakiem zapiekane w sosie śmietanowym
Naleśniki ze szpinakiem i sosem śmietanowym polubią nawet dzieci, które zazwyczaj nie chcą jeść zielonych warzyw. Połączenie szpinaku z delikatnym serem ricotta i słodką śmietanką nadaje im zupełnie nowego smaku, w którym warzywa grają drugie skrzypce.

Proste sycące naleśniki ze szpinakiem i fetą
Nie masz pomysłu na obiad lub kolację? Zrób proste i sycące naleśniki ze szpinakiem i fetą. Są równie dobre na ciepło, co na zimno, dlatego możesz zabrać je ze sobą do pracy. Przygotowałam dziś przepis oraz kilka wskazówek, dzięki którym smażenie naleśników stanie się o wiele prostsze!

Naleśniki z mąki kukurydzianej
Naleśniki w wersji bezglutenowej, czyli z mąki kukurydzianej, przygotowuje się praktycznie tak samo jak i tradycyjne naleśniki. Mąka kukurydziana sprawia, że naleśniki są kruche i mogą się łamać, dlatego do ciasta dodaje się również skrobię ziemniaczaną. Osobiście przekonałam się, że ten przepis to prawdziwy ratunek dla osób nietolerujących glutenu - moja rodzina nie mogła uwierzyć, że to wersja bezglutenowa!

Zdrowe i pyszne placki z cukinii i marchewki
Zdrowe, pyszne i chrupiące placki z cukinii i marchewki to pomysł na lekki warzywny obiad lub kolacje. Są proste w przygotowaniu, a ich smak zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do ciasta dodaję surową cebulę, ale możesz ją wcześniej zeszklić.

Naleśniki ze szpinakiem i łososiem na obiad
Wytrawne naleśniki ze szpinakiem i łososiem to świetny pomysł na szybki i sycący obiad. Szpinak uwielbiam przygotowywać z dużą ilością czosnku, jednak tym razem trochę zmniejszyłam jego ilość, aby nie zabić smaku łososia. Naleśniki dobrze smakują także na zimno i można je zabrać do pracy czy szkoły!

Krokiety z kapustą i grzybami
Sezon na grzyby się rozpoczął i choć ich zbieranie czy obieranie nie jest dla mnie, to mogę je jeść w każdej postaci. Jedną z tradycyjnych potraw z nimi są krokiety z kapustą i grzybami. Doskonale nadają się na codzienny obiad, jaki i na świąteczny stół. Od ponad 15 lat przygotowuję je według tego przepisu i zawsze zbierają niezliczone pochwały. Początkowo moje krokiety się rozpadały, ale z czasem wypracowałam technikę, która gwarantuje idealne rezultaty.

Tradycyjne racuchy z jabłkami bez drożdży
Jednym z tradycyjnych polskich dań są racuchy z jabłkami. Tymi słodkimi placuszkami bez drożdży zajadają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Można je przygotować na słodkie śniadanie lub podwieczorek, a nawet na obiad. W zależności od odmiany jabłek, racuchy mogą być bardzo słodkie lub mieć kwaskowy posmak.

Racuchy drożdżowe z jabłkami
Racuchy drożdżowe z jabłkami to klasyczne danie polskiej kuchni, kojarzące się przede wszystkim z wakacjami. Wychodzą mięciutkie i puszyste w środku, a chrupiące na zewnątrz. U mnie przyrządza się je głównie na obiad, ale będą też świetnym pomysłem na śniadanie czy kolacje! Przepis ten szczególnie doceniam, bo moja babcia robiła zawsze takie racuchy, gdy przyjeżdżałam do niej na wakacje. Po wielu próbach udało mi się odtworzyć ten idealny smak z dzieciństwa. Przekazuję Wam sprawdzony przepis, który nigdy mnie nie zawiódł.

Kotlety z kalafiora w chrupiącej panierce
Pyszne kotlety z kalafiora w chrupiącej panierce to wspaniały pomysł na bezmięsne danie. Kotlety z kalafiora są miękkie i soczyste w środku i chrupiące na zewnątrz. Dzięki panierce kotlety przypominają nuggetsy, tak więc jest to dobry sposób na przemycenie kalafiora.

Jajecznica ze szpinakiem
Zdrowe śniadanie w postaci jajecznicy ze szpinakiem to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Lekkie i pożywne danie dostarcza organizmowi siły na cały dzień. Przygotowanie zaczynam od podsmażenia szpinaku, a następnie dodaję jajko z przyprawami. To moje ulubione danie śniadaniowe, które przygotowuję co najmniej dwa razy w tygodniu - zawsze dodaje mi energii i poprawia koncentrację.

Naleśniki ze szpinakiem i twarogiem
Ten przepis na wytrawne naleśniki ze szpinakiem i twarogiem pozwoli na stworzenie obiadu, który przypadnie do gustu starszym i młodszym. Zainspiruj się i przygotuj obiad łatwy, szybki i przede wszystkim zdrowy!

Proste naleśniki bezglutenowe z mąki kukurydzianej i ziemniaczanej
Mąka pszenna zawiera gluten, przez co nie może być spożywana przez osoby z jego nietolerancją lub będące z różnych przyczyn na diecie bezglutenowej. Jednak nie oznacza to, że trzeba całkowicie odstąpić od potraw, które wymagają użycia mąki. Zapraszam Was na przepis na naleśniki bezglutenowe!

Proste i pyszne naleśniki bez jajek
Naleśniki to jedno z najłatwiejszych i najmniej wymagających dań w polskiej kuchni. Ciasto na naleśniki zazwyczaj przygotowuję z jajkami, ale równie dobrze można je zrobić bez! Naleśniki bez jajek są tak samo pyszne co tradycyjne naleśniki, a wymagają tylko kilku podstawowych składników.

Naleśniki z mascarpone i owocami
Naleśniki z mascarpone i owocami wyśmienicie sprawdzą się na delikatny deser. Można je przygotowywać przez cały rok, ale najlepiej smakują w sezonie, gdy świeże owoce są łatwo dostępne. Danie to może mieć różne kombinacje smakowe, w zależności od tego, jakich owoców i dodatków użyjesz.

Prawdziwe belgijskie gofry drożdżowe
Gofry kojarzą mi się przede wszystkim z wakacjami nad polskim morzem. Jednak w domu też czasami przygotowuję te placuszki i najbardziej lubię ich wersję na drożdżach – gofry belgijskie. Zazwyczaj jak już sobie na nie pozwalam, to wybieram wersję «na bogato» z bitą śmietaną, owocami oraz polewą.
Dania z serem kozim
Dania z płatkami kukurydzianymi
Dania z grzybami leśnymi
Dania z mąki kukurydzianej
Dania ze szpinakiem
Dania z mąki orkiszowej
Dania z mleka – przepisy
Ilość dań, do których przygotowania niezbędne jest mleko może zaskoczyć niejedną osobę. Naleśniki, krokiety, pulpety, racuchy, zapiekany makaron to tylko początek listy! Dania z mleka mają długą i bogatą historię w codziennym menu, goszcząc na stołach nie tylko podczas śniadania, ale także w porze obiadowej i na kolację. Na naszej stronie zebraliśmy najróżniejsze przepisy na dania z mleka, które trafią w każde gusta.
Nawet początkujący kucharze mogą wyczarować pyszne dania z mleka zarówno kuchni tradycyjnej, jak i wegetariańskiej. Jeśli jesteś na diecie wegańskiej wystarczy, że mleko krowie zamienisz na mleko roślinne, np. owsiane. Efekt nie będzie taki sam, ale dania z mleka roślinnego są bardzo zbliżone smakiem i fakturą do dań z mleka krowiego.
W wielu przepisach należy użyć tylko odrobiny mleka, ale warto wiedzieć, że to właśnie jego obecność lub brak sprawia, że dania z mleka wyróżniają się tak przyjemnym, kremowym smakiem. Staraj się więc nigdy nie pomijać tego składnika w swoich kulinarnych przygodach. W zamian otrzymasz wspaniałe dania z mleka, które zachwycą Twoje podniebienie, ale także ukoją jak prawdziwy comfort food.
Różne dania z mleka podaje się na różne okazje. Racuchy z owocami lub bez najczęściej podaje się na śniadanie, a krokiety w towarzystwie barszczu na obiad. Naleśniki, do których mleko jest niezbędne można natomiast zajadać przez cały dzień, wystarczy zmienić w nich nadzienie. Na śniadanie naleśniki z dżemem, na obiad naleśniki z kurczakiem, a na kolację naleśniki ze szpinakiem i serem – i oto dania z mleka wypełniają nam całe dzienne menu.
Nawet początkujący kucharze mogą wyczarować pyszne dania z mleka zarówno kuchni tradycyjnej, jak i wegetariańskiej. Jeśli jesteś na diecie wegańskiej wystarczy, że mleko krowie zamienisz na mleko roślinne, np. owsiane. Efekt nie będzie taki sam, ale dania z mleka roślinnego są bardzo zbliżone smakiem i fakturą do dań z mleka krowiego.
W wielu przepisach należy użyć tylko odrobiny mleka, ale warto wiedzieć, że to właśnie jego obecność lub brak sprawia, że dania z mleka wyróżniają się tak przyjemnym, kremowym smakiem. Staraj się więc nigdy nie pomijać tego składnika w swoich kulinarnych przygodach. W zamian otrzymasz wspaniałe dania z mleka, które zachwycą Twoje podniebienie, ale także ukoją jak prawdziwy comfort food.
Różne dania z mleka podaje się na różne okazje. Racuchy z owocami lub bez najczęściej podaje się na śniadanie, a krokiety w towarzystwie barszczu na obiad. Naleśniki, do których mleko jest niezbędne można natomiast zajadać przez cały dzień, wystarczy zmienić w nich nadzienie. Na śniadanie naleśniki z dżemem, na obiad naleśniki z kurczakiem, a na kolację naleśniki ze szpinakiem i serem – i oto dania z mleka wypełniają nam całe dzienne menu.